otne jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Nikogo raczej nie dziwi fakt, że wydajność paneli fotowoltaicznych w znacznej mierze zależy od panujących warunków pogodowych, a konkretniej od nasłonecznienia. Z tego powodu można niejednokrotnie spotkać się ze sceptycznym nastawieniem dotyczącym opłacalności inwestycji w fotowoltaikę. Sama wydajność paneli fotowoltaicznych może w części zależeć od rodzaju fotoogniw, gdzie monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne. Nieco mniej wydajne są polikrystaliczne panele słoneczne, jednak są jednocześnie tańsze w produkcji. Firma zajmująca się fotowoltaiką korzysta z najnowocześniejszych technologii, gdzie przy pomocy optymalizatorów pracy możliwe jest wydajniejsze pozyskiwanie energii nawet przy częściowym zacienieniu instalacji słonecznej. Istnieje więc wiele czynników wpływających na wydajność paneli słonecznych.
Korzyści z montażu paneli fotowoltaicznych
Inwestycja w fotowoltaikę może okazać się bardzo opłacalnym rozwiązaniem, zwłaszcza że istnieje wiele różnych dofinansowań do instalacji słonecznych. Firma działająca w branży fotowoltaicznej oferuje montaż paneli fotowoltaicznych dla klientów prywatnych oraz dla firm i przedsiębiorstw. Zamontowanie odpowiednich paneli słonecznych na dachu budynku mieszkalnego może przynieść wiele korzyści, przede wszystkim pozwalając na oszczędzanie za prąd elektryczny. Sama inwestycja w instalację słoneczną, biorąc pod uwagę dotacje, może zwrócić się w bardzo szybkim czasie przy doborze właściwych fotoogniw. Firma zajmująca się fotowoltaiką z pewnością jest w stanie udzielić klientowi prywatnemu fachowej porady przy wyborze paneli. Korzyści ekonomiczne nie są jednak jednymi zaletami wynikającymi z montażu paneli fotowoltaicznych. Równie istotną zaletą fotowoltaiki jest przyczynianie się do redukcji smogu w obrębach miast, co może mieć pozytywny wpływ na środowisko oraz zdrowie. Montaż paneli słonecznych jest rozwiązaniem zarówno korzystnym ekonomicznie, jak i środowiskowo.
Optymalizatory pracy paneli słonecznych
Instalacja fotowoltaiczna nie składa się jedynie z paneli słonecznych, ponieważ w całej konstrukcji ważny jest także inwerter, który służy do konwersji napięcia stałego na prąd zmienny. Dobra firma fotowoltaiczna oferuje klientom zastosowanie najnowszej technologii Smart, która polega na odpowiedniej optymalizacji pracy paneli fotowoltaicznych. Instalacja słoneczna, która wykorzystuje optymalizatory pracy i inwertery SolarEgde pozwala na jak najefektywniejsze wykorzystanie energii słonecznej. Dzięki temu rozwiązaniu możliwa jest praca paneli fotowoltaicznych nawet przy częściowym zacienieniu dachu, ponieważ każdy z modułów paneli działa osobno. Wykorzystanie w instalacji fotowoltaicznej odpowiedniej optymalizacji pracy jest korzystnym rozwiązaniem, które pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej na częściowo zacienionych dachach. Technologia Smart pozwala na poprawienie wydajności całej instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkadziesiąt procent jest więc to korzystne rozwiązanie na dachach, gdzie występuje częściowe zacienienie.
Mimo dużej inwestycji początkowej z reguły
Energia odnawialna powinna być używana w jak największej liczbie gospodarstw domowych. Ma to pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ dzięki temu nie musimy używać pieców, które produkują sporo zanieczyszczeń. Dodatkowym atutem jest to, że dostęp do energii odnawialnej jest praktycznie nieograniczony. Fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej popularna, ze względu na swój ekologiczny charakter, oraz opłacalność. Mimo dużej inwestycji początkowej, z reguły po maksymalnie dziesięciu latach koszty instalacji nam się zwrócą.
Przeglądając oferty firm zajmujących się fotowoltaiką możemy znaleźć określenia takie jak kolektory słoneczne, lub panele fotowoltaiczne. Wbrew pozorom nie są to te same rzeczy. Kolektory zamieniają energię słoneczną w energię cieplną, którą możemy wykorzystać do ogrzewania wody. Z kolei panele fotowoltaiczne zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną, którą możemy zasilić cały dom. Są one droższe niż kolektory. Co prawda dzięki panelom moglibyśmy również ogrzewać wodę, jednak jest to mało opłacalne.