12 sposóbów na to jak inwestować w kolektory słoneczne - Fotowoltaika

fotowoltaika wałbrzych

Stały i niesłabnący trend

Wraz z narastającymi efektami zmian klimatu, coraz większą uwagę poświęcamy alternatywnym źródłom energii. Nie sposób ukryć, że to właśnie fotowoltaika jest jednym z najlepszych sposobów aby wspomóc wysiłek transformacji energetycznej

12 sposóbów na to jak inwestować w kolektory słoneczne - Fotowoltaika fotowoltaika wałbrzych
w naszym kraju, udowadniając przy tym, że energia odnawialna nie musi wiązać się z wysokimi kosztami.

Opłacalność
Dzięki dotacjom samorządowym, tym ze szczebla centralnego oraz ulgom podatkowym, coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli słonecznych wytwarzających prąd wystarczający całej rodzinie do normalnego funkcjonowania.
Drugą, równie popularną opcją są kolektory słoneczne zamieniające światło na energię cieplną, wykorzystywaną do ogrzewania wody, wydatnie obniżając domowe wydatki.

Przyszłość
W wyniku galopującego postępu technologicznego, urządzenia te potrafią osiągać wysoką wydajność nawet w naszym, pozornie niesprzyjającym ich pracy klimacie, przy dalszych perspektywach na wzrost efektywności.
Wszystko to sprawia, że nawet w dobie pandemii COVID-19 fotowoltaika wciąż jest na językach Polaków, a jej popularność rośnie w zdumiewającym tempie.


Jednak pamiętajmy że to zaledwie niewielki

Taki temat jak energia odnawialna już od wielu długich lat przewija się na rynku. Ludzie coraz bardziej idą w stronę ekologi i starają się to łączyć z każdą dziedziną swojego życia. A to oznacza, że coraz bardziej dbają o swoje środowisko i to, by przyszłe pokolenia mogły żyć w naprawdę doskonałych warunkach. W każdym razie porozmawiajmy o tym, czy są kolektory słoneczne. To naprawdę ciekawe zagadnienie. Dzięki nim możemy nie tylko pobierać energię od samej gwiazdy i przetwarzać ją na energię elektryczna (co przyda się np. w sytuacji, gdy po prostu zabraknie normalnego prądu, a my będziemy go potrzebować), ale również sporo zaoszczędzimy. Tak, na samym początku fotowoltaika jest dosyć droga, ponieważ trzeba kupić same panele, a one jednak swoje kosztują. Jednak pamiętajmy, że to zaledwie niewielki ułamek tego, co potem nam się zwróci, a to chyba jest dla nas o wiele ważniejsze. Gdzie takie panele powinniśmy umieścić. Na pewno warto dać je na dach naszego domu, ponieważ dzięki temu nic nie będzie ich przysłaniać i będziemy mogli w pełni z nich skorzystać każdego dnia naszego długiego życia.


Zarówno kolektory słoneczne jak i panele

Ceny prądu mogą często przyprawić nas o zawrót głowy. Dlatego też, wiele osób podczas budowy lub modernizacji budynku bierze pod uwagę alternatywne źródła energii. Energia odnawialna pozyskiwana ze słońca jest przyjazna środowisku i darmowa. Dodatkowo pomaga ograniczyć produkcję smogu. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku jest fotowoltaika oraz kolektory słoneczne. Czym różnią się te dwa sposoby wykorzystania energii słonecznej? Dzięki panelom słonecznym pozyskujemy energię elektryczną, czyli prąd stały, natomiast kolektory słoneczne zmieniają promieniowanie w ciepło. Jeśli interesuje nas tylko podgrzanie wody najlepszym rozwiązaniem będą kolektory słoneczne. Zastosowanie takiego rozwiązanie pozwoli właścicielom kotłów na paliwa stałe cieszyć się ciepłą wodą poza sezonem grzewczym. Panele fotowoltaiczne polecane są dla gospodarstw domowych w których występuje duże zużycie energii elektrycznej oraz w sytuacjach gdzie, jako główne źródło ciepła do ogrzewania budynku zastosowano pompę ciepła. Zarówno kolektory słoneczne jak i panele fotowoltaiczne montowane są na dachu oraz są bardzo podobne do siebie.


Typowym przykładem takiego systemu jest metalowa

Kolektory słoneczne gromadzą ciepło pochłaniając światło słoneczne. Termin „kolektor słoneczny” powszechnie odnosi się do urządzenia do słonecznego podgrzewania ciepłej wody, ale może odnosić się do dużych instalacji wytwarzających energię, takich jak słoneczne rynny paraboliczne i wieże słoneczne lub urządzenia do podgrzewania wody, takie jak słoneczne podgrzewacze powietrza. Słoneczne kolektory termiczne dzielą się na skoncentrowane lub niekoncentrujące się. W kolektorach niekoncentrujących powierzchnia apertury tj. Obszar, który odbiera promieniowanie słoneczne jest w przybliżeniu taka sama jak powierzchnia absorbera, czyli obszar pochłaniający promieniowanie. Typowym przykładem takiego systemu jest metalowa płyta pomalowana na ciemny kolor, aby zmaksymalizować pochłanianie światła słonecznego. Energia jest następnie zbierana poprzez chłodzenie płyty płynem roboczym, często wodą lub glikolem przepływającym w rurach przymocowanych do płyty.
Kolektory koncentracyjne mają znacznie większą aperturę niż powierzchnia absorbera. Otwór ma zwykle postać zwierciadła, które jest zogniskowane na absorberze, którym w większości przypadków są rury przenoszące płyn roboczy. Ze względu na ruch słońca w ciągu dnia, kolektory skupiające często wymagają jakiejś formy systemu śledzenia słońca i z tego powodu czasami nazywane są kolektorami „aktywnymi”. Fotowoltaika zazwyczaj wykorzystuje te kolektory, by powstać mogła energia odnawialna.



© 2019 http://fotowoltaika.capricornstudio.com.pl/