, czy ogólnie mówimy energia odnawialna, zmienia swój status u swojego dostawcy prądu z „klienta” na „prosumenta”.
A prosument?
Prosument w obszarze OZE, to osoba, która sama produkuje swoją własną energię elektryczną. Robi to z odnawialnych źródeł energii w tzw. mikroinstalacji.
W naszym prawie jest to: instalacja energii odnawialnej z zainstalowanym źródłem energii elektrycznej o łącznej mocy nie większej niż 50 kWp.
W praktyce oznacza to, że masz własną instalację fotowoltaiczną, przydomową elektrownię fotowoltaiczną.
Zgodnie z ustawą o OZE z 1 lipca 2016 roku, jako właściciel instalacji, jesteś uprawniony do skorzystania z usługi bilansowania z siecią.
Nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej ze swojej mikroinstalacji możesz przesyłać do zakładu energetycznego i następnie możesz odbierać ją w dowolnym momencie.
Przyczyną tego jest wzrost cen energii
Pozyskiwanie energii, przez gospodarstwa domowe, z wykorzystaniem paneli słonecznych jest coraz bardziej opłacalne. Przyczyną tego jest wzrost cen energii elektrycznej, spadek cen za kolektory słoneczne oraz wzrost ich wydajności. Oczywiście inwestycja w energię odnawialną jest dosyć kosztowna i kształtuje się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy, w zależności od mocy ogniw. Jednakże wymienione wyżej powody powodują, że czas jej zwrotu jest coraz krótszy. Warto dodać, że w Polsce istnieją różnego rodzaju programy rządowe, które pozwalają za zmniejszenie finalnego kosztu. W ostatnich latach fotowoltaika i energia odnawialna stały się modne, ze względu na coraz większą świadomość ekologiczną mieszkańców naszej zielonej planety.
Decydując się na montaż paneli słonczych, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Specjaliści przeanalizują potrzeby w zakresie generowanej mocy, doradzą jaki osprzęt dokupić oraz co najważniejsze dokonają podłączenia kolektorów do istniejącej sieci elektrycznej w sposób bezpieczny.
Czym różnią się te dwa sposoby
Ceny prądu mogą często przyprawić nas o zawrót głowy. Dlatego też, wiele osób podczas budowy lub modernizacji budynku bierze pod uwagę alternatywne źródła energii. Energia odnawialna pozyskiwana ze słońca jest przyjazna środowisku i darmowa. Dodatkowo pomaga ograniczyć produkcję smogu. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku jest fotowoltaika oraz kolektory słoneczne. Czym różnią się te dwa sposoby wykorzystania energii słonecznej? Dzięki panelom słonecznym pozyskujemy energię elektryczną, czyli prąd stały, natomiast kolektory słoneczne zmieniają promieniowanie w ciepło. Jeśli interesuje nas tylko podgrzanie wody najlepszym rozwiązaniem będą kolektory słoneczne. Zastosowanie takiego rozwiązanie pozwoli właścicielom kotłów na paliwa stałe cieszyć się ciepłą wodą poza sezonem grzewczym. Panele fotowoltaiczne polecane są dla gospodarstw domowych w których występuje duże zużycie energii elektrycznej oraz w sytuacjach gdzie, jako główne źródło ciepła do ogrzewania budynku zastosowano pompę ciepła. Zarówno kolektory słoneczne jak i panele fotowoltaiczne montowane są na dachu oraz są bardzo podobne do siebie.
Dlatego nikogo chyba już nie dziwi
Dzisiaj możemy korzystać z energii odnawialnej, chociaż jeszcze niedawno wydawało się to niemożliwe. Jeszcze kilkanaście lat temu fotowoltaika nic nikomu nie mówiła. Coś tam słyszeliśmy o energii odnawialnej, ale w nią nie wierzyliśmy. Teraz jest jednak zupełnie inaczej. Mamy coraz większą świadomość i wiemy, że energia odnawialna to przyszłość, w którą warto inwestować już teraz.
Dlatego nikogo chyba już nie dziwi, że na dachach pojawiają się coraz częściej kolektory słoneczne. Nadal jest to kosztowna inwestycja, ale znacznie tańsza niż w przeszłości. Można również się starać o różne dotacje dzięki którym koszt montażu kolektorów słonecznych jest znacznie tańszy.
W przyszłości zapewne każdy będzie posiadać panele słoneczne na swoim dachu. Być może nawet będzie to wymagane przez państwo, ponieważ dzięki temu można znacznie zaoszczędzić na energii elektrycznej. Zakłady energetyczne nie byłyby już potrzebne i ludzie mieliby więcej pieniędzy oraz dbaliby o środowisko. Odnawialna energia ma same plusy.